Kam v okolí

Ať je teplo nebo zima ...

Františkovy Lázně jsou nejmladším a také nejmenším městem lázeňského trojúhelníku. Léčebné účinky zdejších pramenů jsou známé již od 15. století. Františkovy lázně byly založeny císařem Františkem I. v roce 1793 jako první slatinné lázně na světě.  

V roce 2021 bylo město Františkovy Lázně, spolu s dalšími lázeňskými městy, zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. 

Františkovy Lázně svým pravidelným a jednotným vzhledem představují tradiční lázeňské město s krásnými parky, ve kterých se nacházejí zajímavé pavilony s léčivými prameny. Zdejší rozsáhlé, vzájemně propojené parky a zahrady leží v relativně plochém terénu. Město se může pochlubit nejstaršími slatinnými lázněmi na světě, stalo se inspirací pro řadu hudebních a literárních děl světoznámých skladatelů a autorů.

Veškeré informace o kultuře, akcích a dalších zajímavostech můžete najít na nových stránkách města Františkovy Lázně: https://www.frantiskovy-lazne.info/cs. Pokud máte raději osobní kontakt, navštivte naše vynikající infocentrum v budově Milána v centru města. 

Aktivní odpočinek 

Ve teplých slunečních dnech, si můžete ve Františkových Lázních zahrát například minigolf, petangue, tenis ale i mnoho dalších aktivit. Milovníci cyklistiky mohou využít půjčovnu kol. 


Když prší 

Ani za deštivého počasí se ve Františkových Lázních nudit nebudete. Malí i velcí se mohou vydovádět v místním Aqaforu, kulturu zajistí františkolázeňské divadlo či muzeum. V budově solného pramene můžete navštívit výstavu historických vozidel. V nedalekém Chebu mužete shlédnout film v kině Svět nebo nově otevřené Retro muzeum.  

Přírodní památky: SOOS a Komorní hůrka

Nedaleko Františkových Lázní se nachází unikátní přírodní rezervace SOOS, kde můžete vidět rozlehlá rašeliniště s jezírky, minerálními prameny, naučnou stezkou, geologickým parkem a muzeem pravěkých zvířat. 

Na druhou stranu od Františkových Lázní se nachází vyhaslá sopka Komorní Hůrka, je to nejmladší sopka v ČR. 

Historické památky 

Okolí Františkových Lázní je bohaté na historické památky. Jednou z nich je cca 5 km vzdálený hrad Seeberg, na který si můžete za hezkého počasí udělat krásnou procházku. 

Dalším hradem který stojí za návštěvu je hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu. Zde můžete navštívit také vynikající dobovou restauraci. 

Historické město Cheb

Zde můžete navštívit zdejší náměstí, tvořené unikázními budovami, dominantou náměstí je Špalíček - komplex jedenácti kupeckých domů.  

Dalším památkou, kterou můžete navštívit je chebský hrad. Dominantou je 50m vysoká Černá věž.  

Další tipy na výlety

Rozhledny 

Pokud máte rádi rozhledny, najdete jich v okolí hned několik. Jednou z nich je rozhledna Salingburg, ze které toho dnes již moc neuvidíte, ale jistě Vás ohromí svou stavbou ( Františkovy Lázně). Přibližně 6 Km od Chebu se nachází na Zelené hoře kamenná Bismarkova rozhledna. Další kamennou rozhlednou je rozhledna Háj, ( na obrázku), která se nachází již ve zdálenějším městě Aš. Je to nejvyšší vrchol české části Smrčin.